Projekte „Skaitmeninis amatų turizmas“ (D -TOUR, LL-00100) amatai bus puoselėjami skaitmeniniu būdu.

Meistriškumas visada buvo vienas pagrindinių bruožų, siejamas su Latgalos regionu Latvijoje ir Utenos bei Panevėžio rajonais Lietuvoje. Maždaug 600 žmonių pasienio zonoje vis dar užsiima amatais ir naudoja tradicinius įgūdžius ir vietinius išteklius. Tai jų pagrindinė profesija ir pajamų šaltinis arba užsiėmimas šalia savo profesinio gyvenimo. Tačiau susidomėjimas meistriškumu kaip sektoriumi ir jo tradiciniais įgūdžiais bėgant metams prarado savo populiarumą, ypač tarp jaunesnės kartos, kurios dėmesį fizinei veiklai perėmė šiuolaikinės technologijos ir socialinė žiniasklaida, taip sukeldami pavojų tradicinės kultūros išsaugojimui. Siekiant stiprinti amatų vaidmenį šiuolaikiame pasaulyje pradedamas įgyvendinti 2021–2027 m. Interreg VI-A Latvijos ir Lietuvos programos bendrai finansuojamas projektas LL-00100 „Skaitmeninis amatų turizmas“ (D-tour), kuriuo siekiama populiarinti amatininkystę kaip Latvijos ir Lietuvos pasienio zonos kultūros paveldo saugotoją, paverčiant ją skaitmeniniu turizmo produktu.

Latvijos Latgalos regione, taip pat Utenos ir Panevėžio regionuose numatoma organizuoti interaktyvių parodų ciklą. Šios parodos pristatys tradicinius amatus, įgūdžius ir natūralių medžiagų naudojimą. Jos taps jungtimi tarp senųjų tradicijų bei šiuolaikinių technologijų, skatinančių giliau vertinti regionų kultūrinį turtingumą. Projekto partneriai pristatys penkias skirtingas amatų sritis skaitmeniniu būdu. Numatoma įrengti: skaitmeninę parodą „Latgalos tradicinių amatų visata“ Daugpilyje, virtualią parodą apie medžio apdirbimą ir regionui būdingą medinę architektūrą Kraslavoje, skaitmeninę keramikos parodą Anykščiuose, tradicinių Aukštaitijos krašto juostų audimo  bei tradiciniių Panevėžio krašto liaudies muzikos instrumentųm skaitmeninę parodą Panevėžio raj.

Skaitmeninėje keramikos parodoje Anykščiuose bus integruotos senosios keramikos tradicijos, vietinių keramikos meistrų darbai bei keramikos produktų gamybos procesas. Skaitmeniniu formatu planuojama pateikti istorinę informaciją apie keramikos kilmę, raidą per amžius, įvairias kultūrines reikšmes, transformaciją ir kitą kontekstą, kuris leis lankytojams suprasti šios meno formos gelmę. Ji turės edukacinį aspektą. Siekiant sukurti stipresnį įspūdį, skaitmeninės parodos patalpose bus eksponuojami keramikos darbai ir senųjų vietinių dirbinių kopijos.

Įgyvendindami projektą, partneriai nuolat diskutuoja ir kurią bendrą parodų konceptą.

Projekto partneriai:

  • Latgalės Planavimo Regionas (Latgale Planning Region) (Latvija)
  • Daugpilio valstybinės miesto savivaldybės įstaiga „Vienybės namai“ (Daugavpils state city municipal institution “Unity House”) (Latvija)
  • Kraslavos savivaldybė (Kraslava Municipality) (Latvija)
  • Anykščių rajono savivaldybė
  • Panevėžio rajono savivaldybės administracija

 

Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2024 m. kovo 1 d. – 2026 m. vasario 28 d.

Bendras Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondo finansavimas projektui:  697275 Eur

Projektas vykdomas pagal 2021–2027 m. Interreg VI-A Latvija–Lietuva programą

Kontaktinis asmuo projekto įgyvendinimo klausimais:  Projekto vadovė Lina Rimkienė (anmeninpro@gmail.com, +370 608 03743)

Informacija apie programą: www.latlit.eu; www.europa.eu; #LATLIT