Romualdo Rakausko fotografijų paroda „Užuovėja“

ROMUALDAS RAKAUSKAS (1941-2021)

Romualdas Rakauskas – fotomenininkas, vienas reikšmingiausių meistrų, įtvirtinusių Lietuvos fotografijos mokyklos tradiciją. Jo atitrūkę nuo tikrovės žydinčių kaimų ir jų žmonių kasdienybės fotovaizdai kuria poetišką ir nepaprastai jautrų, švelnų pasakojimą. Neatsiejamas nuo R. Rakausko kūrybos lyriškumas tapo išskirtiniu ne tik jo kolegų amžininkų laikotarpio kūryboje, bet ir Lietuvos fotografijos istorijoje.
Gimė 1941 m. Akmenėje. Vilniaus universitete studijavo žurnalistiką, dirbo leidiniuose „Literatūra ir menas“, „Mūsų gamta“, 1967–2004 m. buvo kultūros žurnalo „Nemunas“ Iliustracijų skyriaus vedėjas, redaktorius. 1969-aisiais R. Rakauskas su kitais įkūrė Lietuvos fotografijos meno draugiją. Surengė daugiau kaip 70 individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje, pelnė reikšmingų apdovanojimų.
2004 m. R. Rakauskui skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2009-aisiais – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. Už savo kūrybą R. Rakauskas apdovanotas Gedimino ordino Riterio kryžiumi. 2018-aisiais Kauno meno kūrėjų asociacija jam skyrė premiją už gyvenimo kūrybos nuopelnus.
Fotomenininko kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke.

PARODA „UŽUOVĖJA“
Parodoje „Užuovėja“ eksponuojamos nuotraukos apima du fotografinius ciklus – „Švelnumas“ (1961-1985) bei „Užuovėja“ (1999-2007).
„Aš toks esu. Akcentuoju gražumą, tendencingai atsirenku. Taip, žmonės būna ir girti, ir pjaunasi, ir mušasi. Ką padarysi – toks gyvenimas. Bet gi mušasi tik kartais! O kartais gražiai gyvena – ir tuos dalykus galima atskirti. Aš į tą pusę, kur mušasi, neinu. Atsirenku tai, kas man vertingiausia. Kaip žmonės bendrauja. Kaip sunkiai pasako gerą žodį! Ir „Užuovėja“ – tai žmonių santykiai. Tokie, kur niekas su kumščiu niekam negrasina – gražūs, nes tokius juos fotografuodamas ir mačiau.“
(R. Rakauskas)
Paroda skiriama Ukrainos žmonėms, nukentėjusiems nuo karo. Tiems, kurie pakankamai prisikentėjo ir kuriems gyvybiškai reikia švelnumo ir užuovėjos.

PARODOS ATIDARYMAS
Parodos atidarymas 2022 gegužės 5d 17.00 Anykščių menų inkubatoriuje
Paroda veiks iki birželio 15 d.